Ujë para dhe pas ngrënies? Ja pse nuk duhet ta bëni një veprim të tillë

16:27 | 23 Shkurt 2017

Shumica e njerëzve pinë ujë kur janë të etur. Kjo është një nevojë natyrale dhe duhet të tregojmë kujdes si dhe kur ndodh. Duhet të keni parasysh këto gjëra kur vjen fjala për të pirë ujë.

Mos pini ujë përpara, gjatë dhe pas ushqimit. Të pini ujë përpara vaktit ushqimor do të dobësojë sistemin tretës duke ulur efektin e lëngut gastrik. Kjo lidhet me fuqinë e sistemit tretës.

Kur duhet të pimë ujë?

Konsumoni ujë 30 minuta pasi keni ngrënë vaktin tuaj të ushqimit. Kjo do t’iu bëjë të ndiheni të ngopur dhe do të shuajë etjen tuaj. Brenda një apo dy orësh mund të pini sa ujë të doni pasi procesi i tretjes ka mbaruar në këtë kohë.

Nëse nuk jeni në gjendje të kontrolloni etjen dhe dëshironi të pini ujë ndërmjet vakteve, konsumojeni atë në sasi minimale. Sigurohuni që uji të jetë në temperaturën e dhomës, pasi uji i ftohtë mund t’i bëjë joaktive enzimat tretëse, duke mbledhur mbetje toksike në trup./b.l/noa.al/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara