Si ta ruajmë bardhësinë e këmishave me kalimin e kohës?

17:47 | 8 Tetor 2019

Shpesh, larja në lavatriçe, nuk mjafton për të eliminuar gjurmët që vijnë nga njollat e djersës dhe hijet që mbeten larje pas larjeje në këmishat e bardha.

Është e vështirë që këmishat e bardha të dalin nga lavatriçja me ngjyrën që e kishin kur u blenë, sepse janë shumë delikate dhe ndonjëherë njollat vihen re vetëm pas hekurosjes.

Por, kemi një lajm të mirë – tani ju mund t’i keni këmishat e bardha përgjithmonë të bardha.

Truku qëndron në aftësinë për të përdorur mjetet që kemi në shtëpi dhe duke u mbështetur vetëm tek substancat natyrale.

Vendosni këmishën në ujë të ftohtë me uthull të bardhë: gjysmë gote uji uthull për pesë litra ujë, shkruan Living.al.

Substancat që ndihmojnë dhe përmirësojnë larjen janë bikarbonati (soda) dhe uthulla, të cilat këshillohen edhe kur lani rrobat në lavatriçe.

Këmisha duhet lënë në ujë me uthull të bardhë për disa orë dhe më pas të lahet në lavatriçe në 30 gradë. Do të shihni që hijet e verdha ose të errëta nuk do të duken më.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara