Shpëton kinezi edhe pasi i ngulen 10 shufra çeliku

20:58 | 12 Dhjetor 2018

Një 49 vjeçar kinez po punonte natën në një fabrikë kur një nga makineritë dështoi, duke ngulur në gjithë gjerësinë e një nga shpatullave të tij, plot 10 shufra metalike me majë dhe përmasa të frikshme.

Kolegët e tij thanë se gjithkush do të kishte vdekur në një situatë të tillë, por punëtori i fabrikës së porcelanit, me mbiemrin Zhou u dërgua me urgjencë në spitalin e Zhuzhou, Provinca jugore Hunan dhe 10 shufrat e çelikut nga 30 cm të gjata dhe 1.5 cm të trasha u nxorën me sukses nga trupi i tij.

Ai ishte në ankth ekstrem dhe nuk ishte në gjendje të lëvizte dorën e djathtë, por arriti të shpëtonte.

Sipas mjekëve një nga shufrat metalike depërtoi vetëm 0.1 mm larg nga arteria subklaviane e tij dhe vena e saj shoqëruese, e cila, nëse do të ishte shpuar, pothuajse do ta kishte vrarë atë.

Nga dhjetë shufra, gjashtë prej tyre i shpuan shpatullën dhe gjoksin e djathtë ndërsa katër të tjerët depërtuan në parakrahun e djathtë dhe dorë. Pas një shqyrtimi fillestar, ai u transferua në Spitalin Xiangya të Universitetit Qendror Jugor, i cili specializohet në kirurgji të komplikuara.

“Pjesët metalike ishin relativisht të mëdha kështu që nuk kishte asnjë mjet për të përshtatur pacientin në makinën me rreze X, ndërkohë që vetë shufrat mund të kishin shkaktuar probleme me rrezet X”, tha Ëu Panfeng, një profesor i asociuar i mikrokirurgjisë për median kineze Daily People’s.

Një ekip multidisiplinar në spital, duke përfshirë kirurgjinë kardiotorake dhe mikrokirurgjinë e dorës filluan të veprojnë në mëngjesin e 5 dhjetorit, nën drejtimin e profesorit Tang Juyu.

Një nga një, ekipi me kujdes i hoqi shufrat e çelikut, duke shmangur me kujdes kontaktin me çdo enë të gjakut dhe nervat kryesore. Orari i gjatë i operacionit ishte një sukses. Zhou rifitoi disa ndjesi dhe lëvizi dorën e tij të djathtë dhe tashmë po shërohet.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara