Sekreti i lëkurës së shëndetshme është te ushqimi

13:03 | 3 Dhjetor 2020

Lëkura e shëndetshme varet nga më shumë sesa një regjim pastrimi.

Ju mund të pastroheni 10 herë në ditë, por kjo nuk ju bën asnjë favor nëse nuk hani ushqimin e duhur dhe kjo mund të jetë shumë e thjeshtë, sa pirja e një lëngu të freskët portokalli.

Një dietë e shëndetshme për një lëkurë të mirë duhetë të jetë e pasur me integrale. Dermatologët nuk mund ta theksojnë këtë mjaftueshëm. Reagimet negative ndaj produkteve të qumështit, për shembull, janë zakonisht gjenetike dhe jo domosdoshmërisht zbatohen për të gjithë, transmeton portal arbresh.info

Dermatologu me qendër në Neë York, Anthony Rossi rekomandon se për një lëkurë të shëndetshme duhet të konsumoni ushqimet që përmbajnë acide yndyrore Omega 3 dhe 6.

7 Gabime me kujdesin për lëkurën që po t’i shtojnë puçrrat

Ai thotë se këto acide janë “të rëndësishme në formimin e murit qelizor, të cilat mund të jenë veçanërisht të dobishme për pacientët me lëkurë të thatë”. Kjo përfshin peshk, midhje, goca deti, perime me gjethe, fruta tropikale dhe farë liri, plus shumë fasule dhe arra.

Për më tepër, Rossi sugjeron një dietë të pasur me vitaminë C, e cila ka përfitime antioksiduese. “Vitamina C promovon përhapjen e fibroblasteve, e cila përbën kolagjenin që forcon lëkurën në dermis”, thotë ai.

“Kjo gjithashtu ndihmon në frenimin e melanogjenezës, një hiper pigmentim që shkakton njolla të errëta në lëkurë.” Për këtë, midis shumë opsioneve të tjera, hani zarzavate me gjethe, manaferra, fruta agrumesh, domate, bizele dhe speca zile.

Sapo të ndryshoni dietën, do të vëreni se lëkura juaj do të fillojë të duket më ndryshe.

Gjithashtu, dermatologu sugjeron që të konsumoni sa më shumë gjatë ditës në mënyrë që lëkura të qëndrojë e freskët.

Megjithatë, mos harroni, sekreti i lëkurës së shëndetshme është te ushqimi. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara