Pse duhet të përdorni vajin e avokados për flokët

09:28 | 12 Tetor 2020

Flokët janë shumë delikatë dhe për shkak të kimikateve të ndryshme që gjenden nëpër shampoo, flokët humbasin shkëlqimin dhe bukurinë e tyre.

Nëse po shikoni që të keni flokë sa më të mirë dhe më të bukur, atëherë mësoni se si ndikon vaji i avokados në flokët tuaj, transmeton portal arbresh.info

Vaji i avokados është zbutës natyral, që do të thotë zbut dhe rregullon flokët.

Ndihmon në hidratimin e bushtit të flokëve dhe gjithashtu parandalon dëmtimet nga moti i nxehtë.

Për më tepër, ajo mund të promovojë shëndetin e përgjithshëm të flokëve dhe të zvogëlojë thyerjen e flokëve, thotë Michele J. Farber, MD, një dermatologe e çertifikuar nga bordi i Grupit të Dermatologjisë Schëeiger. Kjo është për shkak se vaji i avokados përmban acide yndyrore, të cilat mund të ndihmojnë në riparimin e kutikulës, hidratimin e flokëve dhe parandalimin e thyerjes, thotë Farber.

Vaji i avokados përmban gjithashtu antioksidantë. “Antioksidantët ndihmojnë në mbrojtjen nga ndotësit e mjedisit dhe zvogëlojnë brishtësinë që mund të rezultojë nga këto ekspozime”, thotë Farber. “Eshtë gjithashtu e shkëlqyeshme në një maskë flokësh për të zvogëluar dhe për të parandaluar thyerjen e flokëve.”/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale