Omëletë tajlandeze e gatshme për 90 sekonda: E butë nga brenda, kërcëlluese nga jashtë, ju pushton përnjëherë!

14:35 | 25 Shtator 2019

Një omëletë e shijshme, e shëndetshme, ndryshe nga të tjerat

Përbërësit:

– 2 vezë;
– ½ lugë të vogël lëng limete apo uthull të zakonshme;
– 1 lugë e vogël salcë nga peshku;
– 1 lugë ujë;
– 1 lugë miell orizi apo qull misri;
– 1 filxhan i vogël vaj i zakonshëm bimor.

Përgatitja:

Në një enë tundni vezët, lëngun e limetës apo uthullës, salcën e peshkut, ujin dhe miellin e orizit apo qullin e misrit.

Përzieni me pirun derisa të bëhen të shkumëzuara.

Nxehni mirë vajin në një tenxhere më të vogël dhe qiteni tretjen me vezë.

s 20 sekondave, rrotullojeni omëletën.

Lëreni që ana tjetër të fërgohet edhe 20 sekonda.

Hiqeni omëletën nga tigani dhe shërbejeni menjëherë.

Ju bëftë mirë, / Telegrafi.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara