Google ADS

Maskë e duhur për mbrojtje ndaj akneve

14:19 | 3 Mars 2015

Ndër problemet më shqetësuese për një pjesë të njerëzve, e sidomos të rinjve, mbetet fytyra me akne.
E të gjitha ata që duan të kenë një fytyrë të pastër, pa akne, mund të provoni të përdoreni maskën me mjaltë. Pasi mjalti njihet për vetitë e tij shëruese dhe mbrojtëse ndaj lëkurës.
E për këtë maskë do të ju nevojiten: tri lugë çaj mjaltë i papërpunuar dhe ½ lugë çaji kanellë.
Pastaj do të duhet ti përzieni bashkë, mjaltin dhe kanellën, kurse maskën e krijuar e aplikojmë në fytyrë. Atë duhet ta lëmë të veprojë për 10 deri në 30 minuta. Pas kësaj periudhe kohore, e pastrojmë fytyrën. Lëndët që përmbajnë mjalti dhe kanella janë shumë të dobishme për fytyrat që ballafaqohen me akne. Kanella mund të shkaktojë efekte negative në një lëkurë të ndjeshme, prandaj është e domosdoshme para se të vendosni të përdoreni këtë maskë të dini nëse jeni alergjik. Duke e vendosur pak nga përzierja në pjesën e pasme të dorës, mund ta vërtetoni këtë.
 

Shpërndaje në rrjete sociale