Heqni qafe zbokthin një herë e përgjithmonë, pa shampo të shtrenjta

19:42 | 15 Maj 2021

Ka shumë arsye për shfaqjen e zbokthit, nga lëkura shumë e thatë, kërpudhat, zhvillimi i baktereve, gjendje inflamatore, etj. Të gjithë ata që e kanë atë e dinë sesa mund të jenë kruajtja e pakëndshme dhe “thekon” të bardha të lëkurës të shpërndara në flokë dhe rroba.

Për të hequr qafe zbokthin, nuk keni nevojë që të bleni shampo të shtrenjta, transmeton portali arbresh.info

Ja disa metoda të thjeshta dhe të lira.

Vaji kokosi

Përzieni vajin e kokosit me lëng limoni dhe vendoseni përzierjen në të gjithë skalpin e kokës. Masazhojeni pak, më pas lëreni të veprojë për 20 minuta dhe shpërlajeni flokët. Përsëriteni procedurën të paktën dy herë në javë.

Lëng limoni

Nëse nuk keni vaj kokosi në dorë, vetëm lëngu i limonit mund t’ju ndihmojë. Thjesht përziejeni atë me pak ujë dhe vendoseni në lëkurën e kokës, duke u masazhuar lehtë për disa minuta. Më pas shpëlani flokët.

Vaj ulliri

Nxehtësia e vajit të ullirit dhe aplikimi i tij në lëkurën e kokës dhe masazhimi për disa minuta me lëvizje rrethore. Lëreni të veprojë për një orë, pastaj lani flokët me shampo.

Uthulla e mollës

Përzieni rreth 60 ml uthull molle me një sasi të barabartë uji. Hidheni në një shishe spërkatëse dhe spërkatni flokët, duke filluar nga rrënjët e flokëve. Kini kujdes që pikat e vogla të mos bien në kontakt me sytë tuaj. Më pas mbështillini flokët me një peshqir dhe lëreni për një orë. Shpëlajeni me ujë. Pas kësaj, mund të përdorni shampo nëse nuk doni që flokët tuaj të mbajnë erë si uthull.

Kos

Ju mund të përdorni kos për të hequr zbokthin duke e fërkuar thjesht në lëkurën e kokës. Lëreni të veprojë për të paktën 10 minuta, dhe më pas lani flokët.

Sodë buke

Së pari, lagni flokët me ujë dhe më pas fërkoni një grusht sodë buke në lëkurën e kokës. Kjo do të inkurajojë lëkurën e kokës të prodhojë vaj në mënyrë që të mos jetë aq e thatë dhe me zbokth./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale