Brokoli ul rrezikun nga sulmi në tru

23:02 | 25 Mars 2021

Femrat e moshuara duhet të konsumojnë brokoli, lulelakër dhe lakër Brukseli për të reduktuar rrezikun nga goditja e sulmit në tru, tregojnë studimet e reja.

Konsumimi i tri porcioneve në ditë ndikon që enët e gjakut të jenë më të shëndetshme.

Arteriet e trashura sugjerojnë se ato përmbajnë depozite të yndyrave që ngritin presionin e gjakut.

Studimi po ashtu ka gjetur se grupi ‘cruciferous’i perimeve janë veçanërisht të dobishme.

Aty përfshihen brokoli, lulelakra, kale, lakra dhe zarzavatet.

Studimi i kërkuesve australianë ka monitoruar trashësinë e arterieve të gjakut në fyt.

Nëse kjo është mbi trashësinë e caktuar, atëherë mund të vijë deri te reduktimi i qarkullimit të qarkut drejt trurit dhe të rritet rreziku i sulmit në kokë.

Femrat që kishin konsumuar brokoli tri herë në ditë kishin arterie për 0.05mm më të holla se sa ato që nuk kishin konsumuar.

Reduktimi i trashësisë prej vetëm 0.1 mm mund të ulë rrezikun nga sulmi në tru deri në pesë herë.

Studimi është publikuar në revistën e American Heart Association.

Ndryshe, sëmundjet e zemrës janë vrasësi i dytë më i madh në Britaninë e Madhe, pas demencës.

Shpërndaje në rrjete sociale