​Kanellë për lëkurë më të pastër dhe më pak celulit

10:33 | 9 Qershor 2021

Kanella ka shumë veti medicinale, kështu që në mjekësinë e lashtë përdorej për të trajtuar probleme të ndryshme shëndetësore.

Ajo është një burim i shkëlqyeshëm i manganit, hekurit, kalciumit dhe mineraleve të tjerë, si dhe vitaminave C dhe B2 dhe përbërjeve antioksiduese.

Për shkak të këtij kombinimi të ushqyesve, si dhe efekteve antinflamatore dhe antibakteriale, vaji esencial ose pluhuri i kanellës nuk është një përbërës i papritur në kozmetikën e kujdesit për lëkurën.

Ka një efekt të dobishëm në lëkurën e prirë për akne dhe parregullsi të tjera. Falë substancës aktive cinnamaldehyde, kanella përmirëson rrjedhën e gjakut, zgjon dhe stimulon detoksifikimin dhe rrjedhën e limfës, kështu që shpesh përdoret në trajtimet anticelulit.

Lajmet më të lexuara