Vuçiqi poston Kosovën si pjesë të Serbisë, Instagrami i’a censuron pas raportimit që i’u bë nga kosovarët

21:31 | 18 Mars 2021

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçic gjatë ditës së djeshme në llogarinë e tij në Instagram ka postuar një foto ku shihet Kosova si pjesë e Serbisë.

Ky postim u cilësua si ofendues ndaj kosovarëve, gjë që rezultoi në censurimin e këtij postimi nga vetë Instagrami pasi që një numër i madh i njerëzve kishin bërë report këtë postim.

Postimi i tij i plotë pa ndërhyrje:

“Serbia nuk është e dobët sot, nuk kërcënon, por nuk harron dhe nuk do të lejojë që 17 Mars të ndodhë përsëri. Ne kemi kujtuar dhe mësuar çdo herë ku ne ishim humbës, në çdo ngjarje kur ne ishim memec ndaj viktimave tona, të cilat ishim gati të harrojmë. Ne e dinim se çfarë po ndodhte dhe ne e quajmë emrin e saj të vërtetë – pogrom.”/arbresh.info/

Më poshtë mund të shihini në foto se si Instagrami e ka censoruar postimin e Vuçic

Lajmet më të lexuara