Takimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor me Merkel, Edita Tahiri tregon se çka duhet të bisedohet

12:51 | 14 Shtator 2021

Edita Tahiri ish-kryenegociatorja e Kosovës në bisedimet Kosovë-Serbi, ka komentuar lidhur me takimin e përfaqëuseve të Ballkanit Perëndimor me kancelaren gjermane Angela Merkel.

Tahiri thotë se nga ky takim nuk pret që Rama ta hap temën e luftës së re gjeopolitike të Serbisë ne Ballkan.

Por, sipas saj Kurti duhet ta bëjë, sepse është jetike që Merkel ta dëgjoj këtë rrezik për sigurinë dhe ardhmerinë e Ballkanit nga vet liderët e rajonit.

Postimi i plotë i saj pa ndërhyrje:

Nuk pres qe Rama ta hap temen e luftes se re gjeopolitike te Serbise ne Ballkan, por Kurti duhet ta beje, me guxim dhe pa u ngrysur..eshte jetike qe Merkel ta degjoj kete rrezik per sigurine dhe ardhmerine e Ballkanit nga vet lideret e rajonit./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara