Prokuroria spanjolle: Aktakuzë ndaj atyre që votuan për pavarësinë e Katalonisë

18:11 | 27 Tetor 2017

Prokurori i shteti spanjoll do t’i kërkoj përgjegjësit që votuan për pavarësinë e Katalonisë, të cilët, sipas tij do të akuzohen për rebelim, ka thënë zëdhënësi i prokurorit.

Ai tha se aktakuzat do të ngritën të hënën.

Sipas tij, prokurori do të shqyrtojë akuzat edhe për udhëheqësit katalanas, të udhëhequr nga Presidentit Carls Pucdemon, zëvendës presidentit Oriol Zunkeras, liderët e partive dhe deputetëve të cilët ishin të pranishëm në votimin e Deklaratës së Pavarësisë.

Sipas ligjit penal spanjoll, rebelimi mund të dënohet deri në 25 vjet burg.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara