Piloti Armir Qerrolli propozon që në Drenas të hapet një shkollë e aviacionit (FOTO)

18:56 | 21 Shtator 2017

Piloti i licensuar qysh kur ishte 17 vjeç Armir Qorrolli, sot kishte një takim me kryetarin e komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovcin.

21 vjeçari i cili deri më tani ka pasur rreth 400 orë fluturim, në këtë takim ka propozuar një projekt ide për këtë komunë, shkruan arbresh.info

Ai ka treguar se ideja që pilotët kosovarë mund të fluturojnë në gjithë Ballkanin e në shtipinë e vet jo, i bën të ndihen jo mirë, për këtë arsye ai ka propozuar që që hapet një shkollë e aviacionit, pasi sipas tij ka mjaft staf dhe kapacitet që kjo gjë të realizohet.

Nëse ky projekt do të realizohet, atëherë kjo shkollë mund të ofrojë shërbime nga më të ndryshmet sa i përket operimeve ajrore.

Ai ka thënë se airoporti i Koretnicës në Komunën e Drenasit është një vend i bukur dhe shumë strategjik e poashtu ka një teren shumë të butë natyror.

Qerrolli shtoi poashtu se operimet nga ajri përpos aftësimit të kandidatëve të ri, do të mundësojnë që dashamirët e aviacionit të shijojnë fluturime panorameske.Arbresh.info

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale