Petrisch për Asociacionin: Loja që Prishtina po luan është shumë e rrezikshme

18:09 | 16 Tetor 2020

Ish- i dërguari i posaçëm i BE’së për Kosovën, Wolfgang Petritsch, është rreshtuar krah Lajçakut dhe Aleksander Vuçiqit sa i përket Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Sipas Petritsch ka thënë se Prishtina është duke bërë një lojë të rrezikshme sa i përket Asociacionit, raporton Express.

“Loja që Prishtina po luan në raport me Asociacionin është shumë e rrezikshme, dhe politikanët në Prishtinë duhet të respektojnë obligimet e marra nga Marrëveshjet e Brukselit”, ka thënë austriaku.

Këto deklarata të Petritsch vijnë pasi Miroslav Lajcak nga Beogradi ka thënë se Kosova duhet të ndryshojë Kushtetutën për të miratuar Asociacionin.

Sipas sllovakut, Kushtetuta nuk është Bibël.

Ndërkohë pala serbe po refuzon të kthehet në dialog nëse s’do të diskutohet për Asociacionin.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara