Petkoviq: Serbia ofron mundësi të barabartë për të gjithë qytetarët e saj për t`u vaksinuar

08:59 | 25 Janar 2021

Drejtori i Zyrës Serbe për Kosovë, Petar Petkoviq, i tha presidentes së Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Radi Trajkoviq, se “Serbia, si një shtet i përgjegjshëm, ofron mundësi të barabarta për të gjithë qytetarët e saj për t`u vaksinuar dhe se Serbia është e para në rajon në shkallën e vaksinimit”.

Ai shtoi se Trajkoviq po bënte pikë politike në demagogji.

“Kjo është arsyeja pse Rada Trajkoviq nuk duhet të mbledhë pikë të lira politike në demagogji dhe koronavirus. Të gjithë ata që duan të vaksinohen në Kosovë e kanë atë mundësi, siç ishte javën e kaluar, kështu do të jetë javën e ardhshme, dhe Rada Trajkoviq mund të përdorë të drejtën e saj, e cila do të jetë në gjendje të vaksinohet në Beograd sesa me popullin serb në Kosovë pasi nuk jeton atje. Nuk është problem, shteti ka siguruar vaksina për të gjithë qytetarët e tij, pa përjashtim, “deklaroi ai në një postim në Twitter.

Trajkoviq pyeti “sa vaksina mund të blihen për 619,688,269 euro”.

“Dhe një gjë tjetër, vaksinat nuk ranë nga qielli, por u siguruan nga shteti i Serbisë dhe presidenti Aleksandar Vuçiq me kontaktet e tij, dhe ne ishim në gjendje të paguanim për to sepse sot kemi financa të qëndrueshme’, shtoi ai.

Trajkoviq deklaroi në një postim në Tëitter se skandali është “nëse është e vërtetë që anëtarët e SNS vaksinohen përtej linjës”, e cila meriton një proces gjyqësor për diskriminim para gjykatës në Strasburg, raporton portali “Kosovo Online”.

“Vuçiq nuk financon vaksinimin nga xhepi i tij privat, por nga buxheti i shtetit, kështu që të gjithë qytetarët e Serbisë meritojnë trajtim plotësisht të barabartë në këtë process”, shkroi të dielën Trajkoviq

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara