Përfundojnë takimet e ndara me Borrellin e Lajçakun, për pak fillon ai trepalësh

13:47 | 18 Mars 2023

Takimet e ndara të ndërmjetësve evropianë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, tashmë kanë përfunduar.

Siç raportojnë mediat në Ohër, takimet që kanë nisur që nga ora 10:30 kanë përfunduar dhe tani në çdo moment pritet të fillojë edhe takimi kryesor trepalësh, Kurti – Vuçiq dhe Borrelli me Lajçak bashkë.

Siç dihet, në qendër të diskutimeve do të jetë aneksi i planit të zbatimit të marrëveshjes së bazuar në propozimin evropian, propozim i cili veçse është pranuar nga dy palët.

Kryeministri Kurti më herët ka deklaruar se s’mund të ketë marrëveshje përderisa ky plan i zbatimit nuk ka ende tekst të përfunduar./arbresh.info