Parlamenti francez miratoi mocionin që dënon ‘gjenocidin’ kinez kundër pakicës myslimane ujgure

18:13 | 20 Janar 2022

Parlamenti francez miratoi një mocion të udhëhequr nga opozita duke i kërkuar qeverisë të dënojë Kinën për “krime kundër njerëzimit dhe gjenocid” kundër pakicës së saj myslimane ujgure dhe të marrë masa të politikës së jashtme për ta ndalur këtë.

Mocioni jo detyrues, i drejtuar nga Partia Socialiste dhe i mbështetur nga disa parti të tjera opozitare, u miratua me 169 vota pro dhe një votë kundër, transmeton arbresh.info

Duke ardhur përpara fillimit të Lojërave Olimpike Dimërore në Kinë, mocioni i kërkoi gjithashtu qeverisë të mbronte banorët ujgurë në Francë kundër çdo kërcënimi ose ngacmimi nga Kina.

Ambasada e Kinës në Francë tha se akuzat për gjenocid ose abuzime të tjera të kryera kundër popullsisë së saj ujgure ishin “gënjeshtra të pastërta”.

Aktivistët dhe ekspertët e të drejtave të OKB-së thonë se të paktën 1 milion muslimanë po mbahen në kampe në rajonin e largët perëndimor të Xinjiang. Aktivistët dhe disa politikanë perëndimorë akuzojnë Kinën për përdorimin e torturës, punës së detyruar dhe sterilizimit.

Kina mohon çdo shkelje të të drejtave të njeriut në Xinjiang dhe thotë se kampet e saj ofrojnë trajnime profesionale dhe janë të nevojshme për të luftuar ekstremizmin.

“Akuzat e bujshme në lidhje me Xinjiang si ‘gjenocidi’ janë gënjeshtra të pastra të bazuara në paragjykime dhe armiqësi ndaj Kinës,” tha ambasada kineze në Francë në një deklaratë në faqen e saj të internetit.

Ai shtoi se çështjet e Xinjiang nuk kanë të bëjnë me përkatësinë etnike, fenë apo të drejtat e njeriut, por me luftën kundër terrorizmit, radikalizimit dhe separatizmit, të cilat kanë të bëjnë me sovranitetin, integritetin territorial dhe sigurinë kombëtare të Kinës.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha në dhjetor se ai nuk dëshiron të “politizojë” Olimpiadën.

Shtetet e Bashkuara, Australia dhe Britania janë ndër vendet perëndimore që kanë thënë se nuk do të dërgojnë zyrtarë në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në mënyrë që t’i dërgojnë Kinës një mesazh mbi të dhënat e saj të të drejtave të njeriut./Reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara