Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

13:56 | 4 Maj 2021

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të mërkurën moti do të jetë me vranësira dhe me diell, ku pritet edhe reshje të lehta të shiut.

Ndërsa të enjten moti do të jetë me diell.

“Të mërkurën parashihet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell. Vranësirat vende-vende parashihen të shoqërohen me shi të intensitetit të dobët. Të enjten do të mbajë mot kryesisht i qetë dhe me diell. Prezenca e vranësirave mund të jetë vetëm përgjatë viseve malore, por reshje shiu nuk parashihen. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 8-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 20-24 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga jugperëndimi me shpejtësi 1-9m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK-së./ arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara