Osmani sot në Vatikan, do pritet nga Papa

08:55 | 23 Janar 2023

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dje ka udhëtuar për vizitë në Vatikan dhe në Itali.

Osmani, së bashku me Zotërinë e Parë, Prindon Sadriu dhe Zëvendëskryeministren Donika Gërvalla do të pritet në audiencë nga Papa Françesku, u bë e ditur nga Presidenca dje.

Përveç Papës, Osmani do të ketë takim edhe me sekretarin e Shtetit të Vatikanit, kardinalin Pietro Parolin si dhe do të realizohen edhe një sërë takimesh e aktivitete të tjera.

Gjatë qëndrimit në Romë, ajo do të pritet edhe nga Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella, me të cilin do të diskutojnë për avancimin e bashkëpunimit bilateral si dhe rritjen e koordinimit për tejkalimin e sfidave aktuale të sigurisë në rajon dhe përtej.

Shpërndaje në rrjete sociale