NYPost për Veselin: Një herë e takoi Trumpin, fotografinë e shfrytëzon për vota

11:17 | 1 Tetor 2019

Një politikan kosovar i cili takoi vetëm një herë presidentin Donala Trump po bën përpjekje për të përdorur foton për fitore të zgjedhjeve.

Kështu nis artikullin gazeta NYPost për kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, transmeton portali arbresh.info.

Kadri Veseli, kandidat për kryeministër në shtetin e vogël ballkanik, bëri një foto me Trumpin në Washington, DC më 2017, e tani këtë imazh e ka vendosur në tërë kryeqytetin, Prishtinë me shpresën se do ta ndihmojë të fitojë zgjedhjet, thuhet tutje.

“Për dallim nga rivalët e mi, unë jam kandidati i vetëm që vazhdoj të promovoj një partneritet të fortë dhe publik me SHBA dhe Shtëpinë e Bardhë Trump,” tha Veseli në një prononcim për The Post.

Një tabelë e madhe me fotografinë gati 3-vjeçare – duke treguar dyshen në kostum të ngjitur pranë njëri-tjetrit para flamujve të vendeve të tyre përkatëse – u rrit të hënën, thanë burimet.

Imazhi i njëjtë gjithashtu u vendos në një bllok apartamentesh në Prishtinë.

Të dy tabelat dhe posteri përmbajnë një flamur për Partinë Demokratike të Veselit.

Veseli u takua me Trump në Lutjet e Mëngjesit më 2017 në Washington, DC. Në këtë ngjarje, Trump “menjëherë njohu … shqetësimin për Kosovën dhe rajonin tonë në tërësi,” tha Veseli.

Kosova – e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 – njihet si komb nga më shumë se 100 vende, përfshirë SHBA, por Serbia dhe pesë vendet e Bashkimit Evropian ende refuzojnë ta pranojnë atë.

“Njerëzit e Kosovës e kuptojnë se një Amerikë e fortë do të ndihmojë që Kosova të bëhet më e fortë,” tha Veseli.

Veseli, i cili është kryetari parlamentar i Kosovës dhe drejtuesi i partisë së tij, është duke e quajtur veten si tifozi më i madh i Trumpit në fushatë zgjedhore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara