Kina paralajmëron “masa drastike” nëse Tajvani provokon pavarësinë

21:08 | 29 Dhjetor 2021

Kina do të ndërmarrë “masa drastike” nëse Tajvani bën lëvizje drejt pavarësisë, paralajmëroi një zyrtar i Pekinit të mërkurën, duke shtuar se provokimet e Tajvanit dhe ndërhyrja e jashtme mund të intensifikohen vitin e ardhshëm.

Kina pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territori i saj dhe në dy vitet e fundit ka rritur presionin ushtarak dhe diplomatik për të pohuar pretendimin e saj për sovranitet, duke nxitur zemërimin në Taipei dhe shqetësimin në Uashington, transmeton arbresh.info

Kina ishte e gatshme të bënte maksimumin për të kërkuar ribashkim paqësor me Tajvanin, por do të vepronte nëse kapërcehej ndonjë vijë e kuqe për pavarësinë, tha në një konferencë për media Ma Xiaoguang, zëdhënës i Zyrës së Çështjeve të Tajvanit.

“Nëse forcat separatiste në Tajvan që kërkojnë pavarësi provokojnë, ushtrojnë forcë apo edhe thyejnë ndonjë vijë të kuqe, ne do të duhet të marrim masa drastike”, tha Ma.

Tajvani është shfaqur si një faktor kyç në marrëdhëniet e tensionuara midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, mbështetësi më i rëndësishëm ndërkombëtar i ishullit dhe furnizuesi i armëve, pavarësisht mungesës së lidhjeve zyrtare diplomatike.

Kina e përshkruan rregullisht ishullin si çështjen më të ndjeshme në lidhjet e saj me Shtetet e Bashkuara.

Ma tha se provokimi nga forcat pro-pavarësisë dhe “ndërhyrja e jashtme” mund të bëhen “më të mprehta dhe më intensive” në muajt e ardhshëm.

“Vitin e ardhshëm, situata në ngushticën e Tajvanit do të bëhet më komplekse dhe më e rëndë,” tha ai.

Pekini ka dërguar misione të përsëritura ajrore mbi ngushticën e Tajvanit në muajt e fundit për të bërë presion mbi Tajvanin. Ajo ka thënë se nuk do të dorëzohet para kërcënimeve.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara njohin vetëm një Kinë, kërkohet me ligj që t’i sigurojë Tajvanit mjetet për t’u mbrojtur dhe prej kohësh ka ndjekur një politikë “paqartësie strategjike” nëse do të ndërhynte ushtarakisht për të mbrojtur Tajvanin në rast të një sulmi kinez. .

Qeveria e mundur e Republikës së Kinës iku në Tajvan në vitin 1949 pasi humbi një luftë civile me komunistët, të cilët krijuan Republikën Popullore të Kinës./reuters/arbresh.info/

Të ngjashme