Kërkohet ngritja e pagës minimale, sektori privat po e shfrytëzon këtë

11:08 | 19 Prill 2017

Deputeti i PDK-së, Fatmir Shurdhaj ka kërkuar që paga minimale në Kosovë të ngritet nga 170 euro në 220.

Ai ka thënë se janë pjekur të gjitha kushtet që kjo pagë të rritet pasi siç ka thënë, sektori privat po e shfrytëzon këtë dhe po i shkel të drejtat e punëtorëve, shkruan arbresh.info.

“Pse të mbetet paga minimale 170 euro?. Kjo është shkelje e të drejtave të punëtorëve sepse këtë shancë po e përdor sektori privat dhe po i shkel të drejtat e punëtorëve maksimalisht. Të rishqyrtohet paga min imale prej 170 sepse janë pjekur të gjitha kushtet që paga minimale të ngritet në 220 siç është kërkuar deri më tani”, ka thënë Shurdhaj./Arbresh.info.

11-01-2012-fatmir-shurdhaj

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara