Irani po heton vdekjet në kufi me Pakistanin

12:56 | 26 Shkurt 2021

Irani po heton një incident në të cilin të paktën dy iranianë u qëlluan për vdekje këtë javë në kufirin me Pakistanin dhe Islamabad ka dorëzuar trupin e njërës prej viktimave, tha Ministria e Jashtme iraniane të premten.

Të shtënat e së hënës ndaj të paktën dy personave që dërgonin karburant përtej kufirit çoi në protesta që u përhapën nga qyteti i Saravanit në zona të tjera në provincën juglindore të Sistan-Baluchistan, duke përfshirë kryeqytetin, Zahedan.

Një zyrtar i sigurisë provinciale ka thënë se qetësia është kthyer në provincë me ndihmën e udhëheqësve fetarë. Media citoi udhëheqësin e shquar fetar mysliman, Baluch Sunni Molavi Abdulhamid, duke kërkuar qetësi dhe duke kërkuar një hetim të pavarur.

“Trupi i të paktën një personi u dorëzua nga rojet kufitare të Pakistanit. Ne po shqyrtojmë incidentin,” u citua të ketë thënë zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Saeed Khatibzadeh, nga media iraniane.

Protestuesit sulmuan një zyrë të guvernatorit në Iranin Juglindor të martën dhe i vunë zjarrin një makine policie, sipas videove të postuara në mediat sociale. Forcat e sigurisë përdorën gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën. Reuters nuk mund të verifikojë vërtetësinë e pamjeve, transmeton arbresh.info

Popullsia Sistan-Baluchistan është kryesisht myslimane sunite, ndërsa shumica e iranianëve janë shi’itë. Irani ka disa nga çmimet më të ulta të karburantit në botë dhe ka luftuar kontrabandën në vendet fqinje./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara