Google ADS

Guerot flet për tensionet në veri: Macron, Scholz e Borell qartaz kanë treguar kushtet për daljen nga kriza

16:36 | 3 Qershor 2023

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka reaguar pas deklaratës së Josep Borell lidhur me situatën në veri të së Kosovës.

Borell duke parë situata e tensionuara kohëve të fundit ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia për de-eskalim të situatës.

Dhe për këtë ka folur edhe Guerot i cili thotë se thotë se qëndrimi i Përfaqësuesit të Lartë të BE-së në emër të 27 shteteve është shumë i qartë.

Ambasadori francez thotë se presidenti Macron, kancelari Scholz dhe Borell qartazi kanë treguar kushtet për të dalë nga kriza.

Po ashtu ai shtoi se për këtë e kanë mbështetjen e gjithë BE-së.

Bashkimi Evropian ka reaguar sërish për situatën në Veri, ku ka kërkuar sa më parë mbajtjen e zgjedhjeve të reja./Arbreh.info/

Të ngjashme