Erdogan pas sulmit në Ankara: Terroristët nuk do të arrijnë kurrë të shkatërrojnë paqen në Turqi

14:57 | 1 Tetor 2023

“Terroristët që përpiqen të shkatërrojnë paqen dhe sigurinë në Turqi, nuk do të kenë kurrë sukses”, tha të dielën presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Deklaratat e Erdoganit erdhën pasi dy oficerë policie u plagosën kur një nga dy terroristët hodhi në erë veten para Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë në kryeqytetin turk të Ankarasë në mëngjes, raporton Anadolu Agancy transmeton Arbresh.info.

Në fjalën e tij të hapjes për vitin e ri legjislativ të Parlamentit, Erdogan tha se akti i sotëm terrorist, në të cilin u neutralizuan dy kriminelë falë ndërhyrjes në kohë të policisë, ishte një “valëzim i fundit i terrorizmit”.

Ai shtoi se barra e futjes së moralit te grupet terroriste me kalkulime politike do të jetë shumë e rëndë.

Dy policë kanë pësuar lëndime të lehta kur njëri nga dy terroristët hodhi veten në erë përpara Departamentit të Sigurisë së Përgjithshme, ndërsa terroristi tjetër u “neutralizua” nga forcat e sigurisë në hyrje.

Policët e plagosur janë ende duke u trajtuar dhe lëndimet e tyre janë jashtë rrezikut për jetën, sipas ministrit të brendshëm turk.

Zyra e Kryeprokurorit Publik të Ankarasë nisi një hetim për sulmin terrorist.

Në lidhje me sulmin, Gjykata Penale e Paqes e Ankarasë ka lëshuar një ndalim të hyrjes dhe publikimit në media.

Shpërndaje në rrjete sociale