Cunami në Tonga, zhduket një grua

12:15 | 17 Janar 2022

Miqtë dhe familja e një gruaje britanike që jeton në Tonga kanë thënë se ajo është zhdukur pasi u kap nga cunami i së shtunës.

Në postimet në rrjete sociale, ata thanë se Angela dhe James Glover u goditën nga valët 1.2 m (4 këmbë), por vetëm burri i saj ishte në gjendje të ngjitej në një pemë.

Angela e lindur në Brighton bashkë-menaxhonte një sallon tatuazhesh dhe drejtonte një qendër shpëtimi qensh në kryeqytetin e Tongas, Nuku’alofa.

Informacioni për shkallën e dëmeve nga cunami në vendin ishullor të Paqësorit mbetet i pakët.

Si Zelanda e Re ashtu edhe Australia po dërgojnë fluturime vëzhgimi për të vlerësuar situatën.

Vëllai i Glover, Nick Eleini, konfirmoi për BBC se ajo ende nuk ishte gjetur. Ai po largohet nga shtëpia e tij në Sydney, Australi, për të shkuar në MB për të qenë me nënën e tyre në Hove, East Sussex.

Tonga është një grup prej më shumë se 170 ishujsh të shpërndarë në një zonë të Paqësorit Jugor, afërsisht sa madhësia e Japonisë.

Cunami që goditi ishullin kryesor të Tongatapu u shkaktua nga shpërthimi i një vullkani të madh nënujor të shtunën.

Shpërthimi mund të dëgjohej më shumë se 1000 milje larg në Zelandën e Re.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara