Chollet bisedon me Kurtin, i kërkon pranimin e propozimit franko-gjerman

22:33 | 24 Janar 2023

Këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka biseduar sot me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, lidhur me propozimin e Bashkimit Evropian për normalizim të marrëdhënieve të Kosovës me Serbinë.

Në një postim në Twitter, Chollet ka bërë të ditur se i ka kërkuar Kurtit që ta pranojë këtë propozim, teksa ka theksuar se tema kryesore e bisedës ka qenë partneriteti për integrimin euroatlantik të Kosovës, përcjell arbresh.info.

“Bisedova me kryeministrin Albin Kurti sot për të diskutuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe për t’i kërkuar Kosovës që ta pranojë atë. Një temë kryesore ishte partneriteti ynë dhe synimi i përbashkët për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik të Kosovës”, ka shkruar Chollet.

Gjithashtu, temë e bisedës sipas Chollet kanë qenë edhe Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe në dhe për kthimin e zyrtarëve serbë në postet e tyre, nga të cilat u tërhoqën para dy muajve.

“Ne gjithashtu diskutuam për rëndësinë e një Kosove multietnike dhe avancimin e diskutimeve për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në kuadër të dialogut, si dhe nevojën që zyrtarët serbë të rikthehen në postet e tyre.”, ka njoftuar Chollet.

Pikërisht dialogu, e solli Chollet-in në Kosovë para dy javëve, ku në Prishtinë u takua me presidenten Osmani, kryeministrin Kurti, liderët e opozitës dhe me përfaqësuesit e Listës Serbe./arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale