Britania e Madhe mbështet aksionin e Policisë së Kosovës në veri të Mitrovicës

14:30 | 14 Tetor 2021

Pas aksionit të djeshëm në veri të Mitrovicës, ka reaguar edhe Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë, duke thënë se veprimi kundër krimit të organizuar në interes të të  gjithë qytetarëve.

Përmes një postim në faqen zyrtare në Facebook, ambasada bën të ditur se mbështet Qeverinë e Kosovës në respektimin dhe sundimin e ligjit në të gjithë Kosovën, transmeton arbresh.info

Postimi i plotë:

Veprimi kundër krimit të organizuar është në interes të të gjithë qytetarëve të Kosovës dhe ne mbështesim Qeverinë e Kosovës në respektimin e sundimit të ligjit në të gjithë Kosovën. Përpjekjet për të penguar këtë veprim me dhunë, si dhe përdorimi i retorikës nxitëse, shërben vetëm për të ndihmuar ata që kërkojnë të krijojnë ndarje midis komuniteteve në Kosovë. Ne jemi gjithashtu të shqetësuar për raportet e frikësimit të gazetarëve që përpiqen të bëjnë punën e tyre dhe të raportojnë faktet në terren. Gazetarët kanë të drejtë të veprojnë në një mjedis të sigurt dhe ata që e kërcënojnë këtë duhet të mbajnë përgjegjësi./arbresh.info/

 

Lajmet më të lexuara