BQK parasheh rënie ekonomike prej -7.2%

15:51 | 4 Mars 2021

Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti në një konferencë për media ka thënë se Kosova rrezikon të këtë rënie të ekonomisë -7.2%, shkruan Arbresh.info.

“Masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës me qellim të parandalimit të përhapjes së pandemisë e kanë ndikuar aktivitetin ekonomik në Kosovë dhe si rezultat i kësaj kemi kufizime të veprimtarive ekonomike dhe për këtë arsye kemi parashikimet e tona si bankë qendrore e kemi potencuar disa herë  që në vitin 2020 kemi një ramje ekonomike -7.2%, nëse veç ndodh që të kemi edhe mbyllje të mëtutjeshme pikërisht edhe për këtë arsye kanë qenë këto takime që i kemi mbajtur sot edhe me Fondin Kosovar për Garantimin e Kredive me bankat komerciale fillimisht edhe më pastaj edhe me shoqatat e bizneseve në raste se paraqitet nevoja për mbyllje të mëtutjeshme”, ka thënë Mehmeti.

BKQ: Ka kapacitete për ta mbështetur ekonominë në rast të një mbyllje totale

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara