Begaj u kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës tri vendeve afrikane

16:55 | 22 Shtator 2023

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, gjatë qëndrimit të tij në New York ku po mbahet Asambleja e Kombeve të Bashkuara, në takime me liderë të ndryshëm botëror, është duke kërkuar njohjen e pavarësisë së Kosovës nga vendet që ende nuk e kanë bërë.

Begaj me anë të një njoftimi në Facebook, ka bërë të ditur se këtë gjë së fundmi ia ka kërkuar homologut të tij nga Botsvana, Kenia dhe Sudani i Judut, shkruan arbresh.info.

Postimi i plotë:

Në kuadër të Javës së Nivelit të Lartë të OKB-së, u takova me homologët e mi nga Botsvana, Kenia dhe Sudani i Jugut.

Teksa nxitja e marrëdhënieve të mira dypalëshe është e rëndësishme, fokusi im kryesor ishte njohja zyrtare e Republikës së Kosovës nga këto shtete. /arbresh.info/