AKK: MF-ja konfirmoi se komunat nuk kanë kompetencë ligjore të falin tatimin në pronë

16:48 | 3 Shkurt 2023

Asociacioni i Komunave të Kosovës përmes një reagimi në facebook ka treguar se Ministria e Financave, Punëve dhe Transfere e ka konfirmuar se komunat nuk kanë kompetencë ligjore të falin tatimin në pronë.

“Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve (MFPT) konfirmon të drejtën e Komunave që nuk kanë kompetencë për faljen e tatimit në pronë.

Kjo është vërtetuar edhe në përgjigjen që MFTP ka dhënë edhe në kërkesën e kryetarit të Komunës së Drenasit, z.Ramiz Lladrovci i cili para pak ditësh kërkoi interpretim ligjor nga MFPT rreth asaj që a kanë të drejtë komunat të falin tatimin në pronë”, thuhej në njoftim. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale