Specializantët kërkojnë përkrahje nga Qeveria: Ne jemi e ardhmja e sistemit shëndetësor

09:34 | 2 Dhjetor 2021

Specializantet e Kosovës kanë protestuar sot para ndërtesës së administratës ne QKUK.

Shkas për këtë janë bërë pagesat e kujdestarit.

Nol Smajli, specializant i gjinekologjisë tha se Qeveria duhet të kthej kokën nga mjeket, pasi sipas tij të specializantet e rijnë janë e ardhmja e shëndetësisë në Kosovë, raporton arbresh.info.

“Sot jemi mbledh për kërkesat tona për paga dhe pagesën e kujdestarive. Jemi dy grupe të specializantëve. Jemi afër 600 specializante me vete financime dhe kërkojmë të jemi të rregullt. Nuk na paguhen as kujdestarit. Ne tash e 8 muaj marrim subvencione na me vetëfinancim, por që ka dallime. Nuk jemi paguar për covid shtesat. Diskriminimi tjetër është tekë koleget tona shtatzëna. Ne presim përkrahje më të madhe. 150 mjek kanë bë krekës për më lëshuar Kosovën dhe kjo e dëmton Kosovën. Qeveria duhet më ditë që ne jemi e ardhmja e sistemit shëndetësor në Kosovë dhe ata duhet më na ftu për mi kuptua hallet tona”, tha Smajli./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara