Maas: BE përfundimisht të liberalizojë vizat për Kosovën, marrëveshja Kosovë-Serbi zhbllokon perspektivën e anëtarësimit

14:03 | 8 Qershor 2021

Në fjalimin e hapjes nga Ministri Federal i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, në konferencën me ministrat e jashtëm të Ballkanit Perëndimor ku të pranishëm kishte edhe përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian, Maas kërkoi që përfundimisht të liberalizohen vizat për Kosovën.

“Dhe duke folur për pragmatizmin, unë gjithashtu besoj se ne si Bashkimi Evropian duhet të japim përfundimisht liberalizimin e vizave për Kosovën, e cila mbetet vendi i vetëm në rajon i përjashtuar nga udhëtimi i lehtë në Bashkimin Evropian”, është shprehur Maas, shkruan arbresh.info.

Ai po ashtu ka kërkuar më shumë përpjekje për bashkëpunim rajonal dhe pajtim.

“Të gjithë kombet në të gjithë Evropën mbajnë barrë historike. Por historia nuk duhet të jetë pengesë për ndërtimin e një të ardhme të përbashkët. Kohët e fundit kam vizituar Beogradin dhe Prishtinën për të biseduar rreth dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili po lehtësohet nga Bashkimi Evropian”, deklaroi Maas.

“Mesazhi ynë është i qartë”, thotë Maas derisa shton se një marrëveshje gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë jo vetëm që do të rrisë stabilitetin rajonal.

“Do të zhbllokonte gjithashtu perspektivat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian për të dy vendet. Ne mbështesim plotësisht përpjekjet e bëra nga Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell dhe Përfaqësuesi Special Miroslav Lajčák për ta bërë këtë një realitet.”

Fjalimi i hapjes nga Ministri Federal i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, në takimin virtual të Ministrit të Jashtëm të Procesit të Berlinit

Për më shumë se një vit, pandemia ka shkulur jetën tonë. Menaxhimi i krizave COVID vazhdon të jetë puna jonë e përditshme. Por në të njëjtën kohë, ka një arsye për optimizëm:

Pavarësisht nga të gjitha vështirësitë, përhapja e vaksinimeve në vendet tona po shpejtohet – mundësuar nga bashkëpunimi dhe solidariteti shumëpalësh. Ne do të donim të ndihmonim më shpejt – por COVAX dhe Bashkimi Evropian tani kanë shpërndarë vaksina në Ballkanin Perëndimor. Dhe mbështetja e mëtejshme për sistemet dhe ekonomitë tuaja shëndetësore është në rrugë e sipër.

Një progres i tillë na jep arsye për të marrë perspektiva afatgjata – në ndërtimin e ekonomive, politikës dhe shoqërive tona më të mira për të ardhmen.

Kjo është ajo që ne duam të bëjmë në konferencën e sotme – prandaj një mirëseardhje e ngrohtë për të gjithë ju! Jam kurioz të dëgjoj nga secili prej jush, por më lejoni së pari të bëj disa vërejtje nga këndvështrimi ynë.

Për Ballkanin Perëndimor, ndërtimi prapa më mirë do të thotë të jesh ambicioz – sepse qytetarët tuaj kanë pritje të mëdha:

Nga qeveritë e tyre, ata presin përgjegjësi, shërbime të besueshme publike dhe progres ekonomik.

Dhe nga Bashkimi Evropian dhe vendet anëtare të tij, ata kërkojnë një rrugë të besueshme për vendet e tyre drejt Bashkimit Evropian.

Të gjitha këto çështje janë në zemër të Procesit të Berlinit. Që nga fillimi i këtij procesi në 2014, vendet e Ballkanit Perëndimor kanë bërë një arritje të madhe:

Zyra Rajonale e Rinisë dhe Bashkëpunimit ka lidhur mijëra të rinj përtej kufijve kombëtarë.

Në pandemi, vendet tuaja krijuan “Gjurmët e Gjelbërta”, duke lejuar kështu që mallrat të lëvizin përtej kufijve, pavarësisht nga kufizimet e COVID.

Muajin tjetër, një marrëveshje e re do të heqë tarifat e roamingut në rajon, duke e bërë atë shumë më të lirë për të bërë biznes dhe për të mbajtur lidhje me miqtë dhe familjen.

Dhe në Samitin e Procesit të Berlinit vitin e kaluar, ju filluat projektin tuaj më ambicioz deri më tani: Tregun e Përbashkët Rajonal.

Te dashur kolege,

Këto janë arritje të rëndësishme. Por duke parë vitin e kaluar, ne gjithashtu shohim pak përparim në fusha të tjera. Dhe unë e kuptoj plotësisht zhgënjimin që po shkakton në rajonin tuaj.

Prandaj, le të dyfishojmë përpjekjet tona të përbashkëta për tre çështje.

Së pari, ne kemi nevojë për të lëvizur procesin e zgjerimit.

E ardhmja e të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor qëndron në Bashkimin Evropian – Gjermania mbetet plotësisht e përkushtuar për këtë qëllim.

“Ju dorëzoni – ne dorëzojmë” duhet të mbetet qasja jonë për zgjerimin e Bashkimit Evropian.

Nga njëra anë, vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të forcojnë shtetin e së drejtës, të luftojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar, të mbrojnë lirinë e medias dhe të krijojnë hapësirë ​​që demokracia të lulëzojë.

Reforma të tilla do të tërheqin investime më të mëdha të huaja, do t’u japin të rinjve perspektiva dhe kështu do të ndalojnë rrjedhjen e trurit nga rajoni juaj.

Nga ana tjetër, Bashkimi Evropian duhet të qëndrojë pranë angazhimeve të tij.

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë dhënë përparim të qëndrueshëm në reformën në drejtësi dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Në Marrëveshjen e Prespës, Shkupi dhe Athina treguan udhëheqje politike historike.

Kjo është arsyeja pse bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë duhet të fillojnë tani. Falënderoj Presidencën Portugeze për marrjen përsipër të kësaj detyre – ajo ka mbështetjen tonë të plotë!

Më lejoni të jem i qartë: të gjithë e dimë që politika e brendshme mund të kufizojë hapësirën për manovrim në politikën e jashtme. Dhe ne e kuptojmë që pyetjet e historisë dhe identitetit janë delikate. Por pyetje të tilla bilaterale nuk duhet të pengojnë të gjithë procesin e pranimit.

Dhe duke folur për pragmatizmin, unë gjithashtu besoj se ne si Bashkimi Evropian duhet të japim përfundimisht liberalizimin e vizave për Kosovën, e cila mbetet vendi i vetëm në rajon i përjashtuar nga udhëtimi i lehtë në Bashkimin Evropian.

Së dyti, le të përpiqemi më shumë për bashkëpunim rajonal dhe pajtim. Të gjithë kombet në të gjithë Evropën mbajnë barrë historike. Por historia nuk duhet të jetë pengesë për ndërtimin e një të ardhme të përbashkët.

Kohët e fundit kam vizituar Beogradin dhe Prishtinën për të biseduar rreth dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili po lehtësohet nga Bashkimi Evropian.

Mesazhi ynë është i qartë: Një marrëveshje gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë jo vetëm që do të rrisë stabilitetin rajonal. Do të zhbllokonte gjithashtu perspektivat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian për të dy vendet.

Ne mbështesim plotësisht përpjekjet e bëra nga Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell dhe Përfaqësuesi Special Miroslav Lajčák për ta bërë këtë një realitet.

E njëjta gjë është e vërtetë për Bosnjën dhe Hercegovinën. Më shumë se 25 vjet pas Dejtonit, ne shohim një bllokim shqetësues dhe retorikë agresive.

Këtë pasdite, do të shpallet vendimi i apelit në çështjen kundër Ratko Mlladiç. Na kujton luftërat e tmerrshme të viteve 1990, përfshirë aktet e gjenocidit, vrasjet masive dhe spastrimet etnike. Këto kujtime të tmerrshme duhet të çojnë në përfundimin se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor qëndron te paqja dhe demokracia.

Udhërrëfyesi Evropian për Bosnjën dhe Hercegovinën është i qartë, përkatësisht 14 përparësitë kryesore të Komisionit Evropian.

Për më tepër, Zyra e Përfaqësuesit të Lartë mbetet kryesore. Kjo është arsyeja pse unë jam shumë mirënjohës ndaj Christian Schmidt dhe atyre që mbështetën emërimin e tij si Përfaqësuesi i Lartë i ri. Ai do të ndihmojë për ta vendosur Bosnjën dhe Hercegovinën përsëri në axhendën ndërkombëtare!

Në fund, më lejoni të nënvizoj rolin e shoqërisë civile në promovimin e pajtimit dhe dialogut. Së shpejti do të dëgjojmë më shumë rreth rezultateve të Forumit të Shoqërisë Civile të Procesit të Berlinit, i cili u takua javën e kaluar.

Kjo më çon në pikën time të tretë – progresin drejt Samitit të Procesit të Berlinit në korrik.

Unë ju inkurajoj fuqimisht që të vendosni gjithë energjinë tuaj për ta bërë këtë samit një sukses për njerëzit në rajon:

Në veçanti, marrëveshja për lëvizjen e lirë me karta identiteti do të rriste tregtinë dhe udhëtimet.

Në mënyrë të ngjashme, zona e unifikuar e vizave, si dhe njohja e ndërsjellë e kualifikimeve akademike dhe profesionale do ta bënin jetën më të lehtë për shumë nga qytetarët tuaj.

Te dashur miq,

Pandemia ka treguar se shumica e sfidave me të cilat përballemi nuk ndalen në kufijtë kombëtarë.

Një Ballkan Perëndimor i prosperuar dhe paqësor ka nevojë që të gjitha vendet në rajon të bashkojnë duart – me pragmatizëm dhe guxim, me realizëm dhe ambicie.

Varet nga ju që të bëni ato zgjedhje – Gjermania është e gatshme të ofrojë mbështetje.

Faleminderit shumë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara