Jo vetëm oqeanet: Shkencëtarët zbulojnë se plastika po ndot edhe ajrin

08:25 | 27 Shkurt 2021

Mbeturinat plastike në oqeane janë një çështje e njohur për ndikimin e keq që kanë te bota ujore, port ë dhënat e reja tregojnë se plastika është duke përkeqësuar ndotjen e ajrit në disa qytete indiane.

Për disa vjet, shkencëtarët ishin në mëdyshje pse Delhi ishte më i ndjeshëm ndaj smogjeve të dendur sesa qytetet e tjera të ndotura si Pekini. Kërkimet e reja e lidhin këtë me grimcat e vogla të klorurit në ajër që ndihmojnë në formimin e pikave të ujit. Globalisht, grimcat e klorurit gjenden kryesisht afër brigjeve, për shkak të spërkatjes së detit, por ajri në Delhi dhe mbi Indinë e brendshme përmban shumë më tepër sesa pritej, shkruan Guardian, transmeton portal arbresh.info

Në fillim, burimet mendohej të ishin njësi të paligjshme të fabrikës përreth Delhit që riciklojnë elektronikën dhe ato që përdorin acid të fortë klorhidrik për të pastruar dhe përpunuar metalet. Këto sigurisht që janë pjesë e problemit, por matjet e reja kanë zbuluar një burim tjetër.

Studiuesit shikuan ndotësit e tjerë që rriteshin në të njëjtën kohë me grimcat e klorurit. Kjo gjurmë gishtash kimike përputhej me djegien e mbeturinave shtëpiake që përmbajnë plastikë dhe djegien e vetë plastikave. Këto sasi të mëdha kloruri vlerësohet të jenë përgjegjëse për ndotjen e ajrit në Delhi.

Në vendet me të ardhura të ulëta, rreth 90% e mbetjeve përfundojnë në deponi të hapura ose digjen në ajër të hapur. Nëse i vini zjarrin plastikës, ajo zbulon shpejt origjinën e saj dhe si një produkt me bazë vaji duke prodhuar sasi të bollshme tymi të zi.

Djegia e plastikës prodhon gjithashtu sasi të mëdha dioksinash dhe ndotësish të tjerë tepër toksikë që mund të vazhdojnë në zinxhirin ushqimor.

Problemet e djegies së mbeturinave në qytetet indiane nuk mbarojnë këtu. Siç shpjegoi James Allan nga Universiteti i Mançesterit, i cili mori pjesë në studimin më të fundit, kloruri shtesë mund të nxisë reagime kimike midis ndotësve të ndryshëm të ajrit. Kjo përfshin shtimin e ozonit në nivelin e tokës në të gjithë Indinë. Tashmë kjo vlerësohet të ulë rendimentin e disa kulturave indiane me 20% në 30 përqind.

Menaxhimi më i mirë i mbetjeve duhet të jetë një përparësi, por eleminimi i ndotjes plastike kërkon gjithashtu një rimendim të prodhimit dhe përdorimit të plastikës globale./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara