Fjalë të urta nga rusishtja

21:56 | 6 Nëntor 2017

Proverba rus që do t’u lënë pa fjalë

Gjuha ruse është një nga gjuhet më të pasur në botë për nga proverbat dhe fjalët e urëta, shkruan arbresh.info.

Këta proverba janë pjesë e letërsisë popullore të trashëguara që nga koha e Ivanit të tmerrshëm, themeluesit të Rusisë së madhe.

Madje ca prej tyre janë bërë edhe internacionale dhe i di thuajse çdo vend.

 

  1. Paraja nuk ka aromë.
  2. Mendja e shëndoshë në trupë të shëndoshë.
  3. Rriheni hekurin sa është i nxehtë
  4. Lindje a perëndim, në shtëpi është më mirë
  5. Fjalët e vërteta thuhen shpejt.
  6. Një orë e mëngjesit vlen sa dy në mbrëmje
  7. Disa gjëra e dimë që s’do përfundojnë mirë, tamam ato nuk përfundojnë ashtu.

 /arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara