A është Kulla Eifel një përkushtim për një dashuri të humbur?

10:55 | 18 Tetor 2021

Kulla Eifel ka rrëmbyer prej kohësh zemrat e çifteve të dashuruar.

Tani një një film paraqitet teoria romantike e ndërtimit të kësaj kulle, që tërheq mijëra njerëz në botë për ta vizituar, transmeton portal arbresh.info

Eiffel, filmi që do të shfaqet premierë në Paris, tregon historinë e inxhinierit Gustave Eiffel (Romain Duris) dhe udhëtimin e tij për të ndërtuar atë që do të bëhej një nga pikat më të njohura botërore.

Ashtu si në jetën reale, filmi përshkruan Eifelin si fillimisht ngurrues për të ndërtuar kullën 324 metra, e menduar fillimisht si një strukturë e përkohshme për hyrjen në Ekspozitën Universale të vitit 1889. Megjithatë, në një vendim që i huton historianët, ai përfundimisht ra dakord.

Sipas filmit, e tërë kjo kullë është ndërtuar për shkak të një gruaje të quajtur Adrienne Bourgès, të cilin Eiffel e kishte dashuruar si i ri, por që iu refuzua leja për t’u martuar.

Filmi pretendon se një takim i rastësishëm midis çiftit më vonë në jetë frymëzoi Eiffel -in për të krijuar kullën, madje duke marrë frymëzim nga inicialet e Adrienne për kornizën ‘A’.

Pas një udhëtimi dhjetëvjeçar nga faqja në ekran, Eiffel është pritur me eksitim të madh nga kritikët dhe pritet të turbarkojë industrinë e kinemasë franceze pas lehtësimit të kufizimeve të Covid-19.

Eifel është një përzierje e një historie biografike të saktë historike dhe një historie dashurie imagjinare.

Gustave Eiffel me të vërtetë u takua me Bourgès. Dyshja u prezantuan në vendlindjen e saj Bordo, kur ajo ishte 17 vjeç dhe ai 27 vjeç dhe në fillim të karrierës së tij. Ai kishte ardhur në qytet për të ndërtuar një urë hekuri përtej lumit Garonne.

Romanca lulëzoi dhe dyshja shpresuan të martoheshin, por kërkesa e Eiffel -it për të propozuar u refuzua nga babai i Bourgès, i cili nuk mendoi se ai ishte mjaft i mirë për vajzën e tij.

Megjithatë, Eiffel u martua me Marguerite Gaudelet dhe patën 5 fëmijë.

Që kur gruaja e tij humbi jetën, ai nuk u martua më asnjëherë.

Filmi vërtet paraqet kundërshtimin bashkëkohor ndaj dizajnit, i cili u cilësua si një sy i keq nga ndriçuesit e qytetit.

Christine Kerdellant, autore e një biografie të inxhinierit, La Vraie Vie de Gustave Eiffel (Jeta e vërtetë e Gustave Eiffel), tha për The Times se teoria thjesht ‘nuk është e vërtetë’.

Ajo tha se kulla në fakt ishte projektuar nga asistentët e Eiffel -it, edhe pse forma ‘A’ thuhet se i kujtoi inxhinierit Adrienne dhe një kushërire të dashur, Alice.

Analistët e kinemasë presin gjëra të mëdha për Eiffelin pavarësisht pasaktësive, me disa që thuhet se parashikojnë rekorde të marrjeve mujore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara