Netflix përballet me faturë shumë milionëshe shkaku i Squid Game

09:09 | 4 Tetor 2021

Shfaqja e mbijetesës së Koresë së Jugut Squid Game ka bërë valë në mediat sociale në të gjithë botën si drama e fundit e transmetimit me vlerë të tepërt.

Por një ISP koreane po përdor suksesin e saj për të kërkuar para nga Netflix për koston e të dhënave të përdorura nga klientët që shikojnë atë dhe D.P., një shfaqje tjetër e njohur në republikë.

Në US Squid Game u rendit numri një në renditjen e Netflix vetëm katër ditë pas premierës së tij, më shpejt se çdo program tjetër jo-anglez. Pritet që të shihet nga më shumë se 82 milionë abonentë në të gjithë botën në 28 ditët e para, raportoi Fortune.

Por ai popullaritet vjen me një kosto – dhe jo vetëm për pajtimtarët. Për ISP -të, gjerësia e brezit e lidhur me numra të tillë mund të jetë e konsiderueshme.

Sasia e të dhënave që SK Broadband ka parë nga Netflix është rritur me 24 herë që nga maji 2018, tha kompania. Kjo do të thotë që në shtator ajo trajtoi 1.2 trilion copë të dhëna të përpunuara në sekondë, duke cituar suksesin e Squid Game dhe D.P.

SK Broadband tani po padit gjigantët e transmetimit për kostot e rritura të rrjetit dhe mirëmbajtjen e kërkuar për shkak të rritjes së shikuesve.

Një gjykatë në Seul ka thënë më parë se ishte “e arsyeshme” të pritet që Netflix të paguajë diçka në këmbim të trafikut. Është gjeneratori më i madh i trafikut të të dhënave në Korenë e Jugut, përpara YouTube.

Asnjëra nga ato kompani nuk paguan tarifa për rrjetin, por Amazon, Facebook dhe Apple paguajnë, tha SK.

Netflix argumentoi në një padi që solli vitin e kaluar, thjesht krijoi përmbajtje dhe e bëri atë të arritshme, dhe i kërkoi gjykatës të vendosë nëse kishte ndonjë detyrim për të paguar SK Broadband, transmeton arbresh.info.

Por ai vendim doli kundër kompanisë në qershor, me SK që vlerësonte se tarifa e përdorimit të rrjetit duhet të ishte rreth 22.9 milion dollarë amerikanë vetëm në vitin 2020.

Dhe tani po përpiqet të sigurohet që Netflix të paguajë pasi Gjykata Qendrore e Qarkut në Seul tha se ishte “e detyruar të siguronte diçka në këmbim të shërbimit”.

Netflix i tha faqes The Verge se do të rishikojë padinë e ngritur kundër tij, ndërsa i tha Reuters se kontribuoi në 16,000 vende pune në Korenë e Jugut nga 650 milionë dollarë investime.

“Ndërkohë, ne vazhdojmë të kërkojmë dialog të hapur dhe të eksplorojmë mënyrat e punës me SK në mënyrë që të sigurojmë një përvojë pa probleme për klientët tanë të përbashkët,” tha një zëdhënës.

Netflix ka apeluar vendimin fillestar, me një datë të re gjykate të caktuar për dhjetor./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara