“National Book Awards” ka vendosur të ndajë çmime edhe për përkthime letrare

13:23 | 1 Shkurt 2018

“National Book Awards” ka vendosur të ndajë çmime edhe për përkthime letrare

Ka filluar globalizimi I njërit prej çmimeve të prestigjioze të letërsisë duke shpallur edhe fitues për përkthimet letrare, raporton NY Times, transmeton arbresh.info.

Duke filluar nga ky vit do të ketë edhe cmime për përkthimet letrare.

Sipas Lisa Lucas, drejtoreshës së përgjithshme të National Book Foundation, kjo është një mundësi e mirë që të njihen me pjesën tjetër të botës.

“Sa më pak që dimë për pjesën tjetër të botës aq më keq do të jemi” ka shtuar Lucas.

Ky çmim ka filluar që nga vitet e 50-a dhe tash po globalizohet më shumë.

Çmimi do t’u jepet autorëve dhe përkthyesve nga e gjithë bota./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara