Dadaizmi: Periudha më e çuditshme në kulturën evropiane

19:39 | 26 Prill 2017

Dadaizmi ose lëvizja Dada është një nga kohërat më të çuditshme të letërsisë botërore, transmeton arbresh.info

Vet emri “DADA” është marr nga një fjalor francez dhe ka qenë fjala e parë në faqen ku është hapur fjalori.

E gjitha është një përzierje zhanresh dhe konceptesh ku asgjë nuk merret seriozisht dhe gjithçka parodizohet nga ana tjetër.

Ndër përfaqësuesit me të famshëm janë: Tristan Tzara, Marcel Duchamp, Hugo Ball.

Është lëvizja që nxit surrealizmin e realizmin magjik./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara