Një simptomë e re e koronavirusit mund të ngatërrohet lehtë me ftohjen e zakonshme

10:37 | 18 Tetor 2021

Ndonjëherë është shumë e vështirë të dallohet nëse vetëm jeni ftohur, apo nëse jeni infektuar nga koronavirusi.

Të dy sëmundjet i përkasin infeksioneve virale të frymëmarrjes, dhe një nga simptomat e reja dhe kryesore të koronavirusit është teshtitja, e cila dikur konsiderohej karakteristikë themelore e ftohjes së zakonshme, transmeton portal arbresh.info

Me shfaqjen e variantit Delta të koronavirusit, janë shfaqur edhe simptoma të reja që nuk kanë qenë deri me tani.

Kolla e thatë, ethet, por edhe humbja e shqisave dhe erërave ishin sinjale alarmante se trupi ynë ishte infektuar me koronavirusi, ndërsa së fundmi listës i është shtuar edhe teshtitja.

Teshtitja ishte karakteristike për ftohjet, të cilat gjithashtu i përkasin kategorisë së infeksioneve virale të shkaktuara nga ademo viruset.

Virusi ka pësuar mutacion dhe simptomave i është shtuar teshtima. Do të ndodhë në shumicën e njerëzve të infektuar me llojin e ri, por e gjithë kjo, përsëri, varet kryesisht nga imuniteti.

Mjekët paralajmërojnë se gripi do të shfaqet nga fundi i tetorit dhe se një valë tjetër e epidemisë pritet këtë vit. duke pasur parasysh se një epidemi e madhe e gripit me përmasa epidemiologjike ndodh në një periudhë prej tre deri në pesë vjet, por megjithatë gripi tashmë konsiderohet infeksion më i lehtë se koronavirusi.

Mjekët këshillojnë që të bëhet kujdes edhe me gripin, të ecim sa më shumë, të bëjmë gjumë të mirë, të shmangim pijet energjike, gjithashtu të shmanget edhe pirja e duhanit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara