Një në pesë pacientë me diabet të pranuar në spital me Covid-19 vdesin brenda 28 ditëve

00:51 | 18 Shkurt 2021

Një në pesë pacientë me diabet të pranuar në spital me Covid-19 vdesin brenda 28 ditëve, sugjerojnë studimet.

Rezultatet nga një studim i vazhdueshëm nga Universiteti i Nantes në Francë gjithashtu treguan se një në tetë pacientë me diabet të pranuar në spital për shkak të infeksionit me koronavirus, nuk ia dalin që të jetojnë pas 28 ditësh pranimi, raporton agjencia e lajmeve AP, transmeton portal arbresh.info

Sipas ekspertëve, njerëzit me sëmundjen e diabetit janë më rrezik më të lartë të infeksionit me Covid-19.

Gjetjet, të botuara në revistën Diabetologia, tregojnë se brenda 28 ditëve nga qëndrimi në spital 577 nga 2,796 pacientë të studiuar (21%) kishin vdekur, ndërsa pothuajse 50% (1,404) ishin lëshuar nga spitali, me një qëndrim prej nëntë ditësh.

Në maj të vitit të kaluar, rezultatet e hershme nga studimi, bazuar në një mostër më të vogël të njerëzve, sugjeruan që 10% e pacientëve Covid me diabet vdiqën brenda shtatë ditëve nga pranimi në spital.

Dr Faye Riley, zyrtare e lartë e komunikimit kërkimor në Diabetes UK, tha se studimi mbështet hulumtimin e mëparshëm i cili tregoi faktorë të caktuar rreziku, të tilla si mosha më e vjetër dhe një histori e ndërlikimeve të diabetit.

Në Britani të Madhe, njerëzit që vuajnë nga diabeti janë vendosur në kategorinë e parë të vaksinimit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara