Gratë e moshës së mesme “preken më keq nga koronavirusi”, zbulon studimi

01:35 | 25 Mars 2021

Gratë e moshës së mesme përjetojnë simptomat më të rënda dhe afatgjata të koronavirusit, edhe pasi janë trajtuar në spital, sugjerojnë dy studime të reja.

Studimet e kryera nga Britani të Madhe kanë gjetur se pesë më muaj pas shërimit nga koronavirusi, 70 përqind e grave që kanë marrë pjesë në studim kanë theksuar se vuajnë nga ankthi, marrja e frymës, lodhja, dhimbja e muskujve dhe marrëmendja, shkruan BBC, transmeton portali arbresh.info

Studiuesit thonë se kjo nuk ka asnjë lidhje me atë se si sëmurën njerëzit fillimisht.

Studimi i kryer nga Universiteti i Leicester, është ende duke u shqyrtuar nga kolegët.

Më shumë se 400,000 njerëz janë pranuar në spital me Covid në Mbretërinë e Bashkuar që nga fillimi i pandemisë.

Një studim tjetër, i kryer nga Universiteti i Glasgoë, zbuloi se gratë nën 50 vjeç kishin shtatë herë më shumë gjasa të kishin probleme me frymarrje dhe të ndiheshin të lodhura, sesa burrat e së njejtës moshë.

Studimi i Leicester ka theksuar se këto simptoma kanë detyruar rreth 18 përqind të njerëzve që të kthehen në punë dhe detyruan rreth 19 përqind të njerëzve që të ndryshojnë punë e tyre.

Pavarësisht pacientëve që marrin një sërë kujdesi spitalor – me shumicën e dhënë antibiotikëve, një e treta e oksigjenit dhe pak më shumë se një e katërta përfundojnë në kujdesin intensiv – edhe ato që kishin pasur qëndrim të shkurtër në spital kishin ende probleme të vazhdueshme./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara