Zgjedhjet në Maldive: “Paraprinë opozita” në numërimet e hershme

22:21 | 23 Shtator 2018

Kandidati i opozitës ka një numër te konsiderueshëm të votave nga numërimi i hershem i zgjedhjeve presidenciale, thonë mediat lokale.

Me rreth gjysmën e kutive të votimit të numëruara, Ibrahim Mohamed Solih thuhet se ka një përparësi prej 15% ndaj presidentit aktual, Abdulla Yameen.

Z. Yameen favorizon lidhje më të ngushta me Kinën, ndërsa rivali i tij mbështetet drejt Indisë.

Zyrtarët thonë se duhej te shtonin edhe votat e tre orëve te fundit për shkak të radhëve të gjata.

Rezultatet e përkohshme nga mediat lokale dhe shtetërore të paraqitura nga faqja e internetit në Maldive e vene z. Solih në rreth 58% në garë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara