Google ADS

Zbulohet qyteti i humbur biblik në Izrael

10:10 | 9 Gusht 2017

Arkeologët besojnë që mund ta kenë gjetur qytetin romak të Julias – që thuhet se është shtëpia e tre apostujve të Jezusit.

Një gërmim në Rezervën Natyrore të Luginës së Bethsaidës në Luginën e Sipërme të Jordanisë zbuloi një vend shumë-shtresor që përmban një banjë në stilin romak, midis eshtrave dhe objekteve të tjera, transmeton portali arbresh.info.

Studiuesit po bazojnë eksplorimin e tyre në shkrimet e Flavit Josephus, dijetar dhe historian romano-hebre i shekullit të parë, i cili tha se qyteza e Betsaidës u shndërrua në qytet dhe u quajt Julias sipas Julia Augusta, nëna e perandorit romak Tiberius, në 30 pas Krishtit.

Ungjilli i Gjonit përmend dishepujt Filipi, Andrea dhe Pjetri si nga qyteti Bethsaida.

Gërmimi gjithashtu zbuloi një mur të mozaikut që mund të ketë qenë pjesë e një kishe. Arkeologët besojnë se gjetja mund të përputhet me deklaratën e një peshkopi bavarez që raportoi të kishte vizituar një kishë që thuhet se ishte ndërtuar mbi shtëpinë e Pjetrit dhe Andreut gjatë një udhëtimi në Betsaidë në vitin 725 pas Krishtit./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme