Kina arrinë shifër marramendëse, 1 milard doza të vaksinave të dhëna

09:02 | 18 Qershor 2021

Brenda ditëve, Kina do të arrijë një shifër marramendëse për nga ana e dozave të dhëna gjatë procesit të vaksinimit ; një shkallë dhe shpejtësi e pakonkurueshme nga çdo vend tjetër në botë.

Deri të mërkurën, Kina kishte administruar më shumë se 945 milion doza – trefishi i numrit të shpërndarë në Shtetet e Bashkuara dhe pothuajse 40% të 2.5 miliardë të shtënave të dhëna globalisht.
Numri është gjithnjë e më i shquar duke pasur parasysh që shtrirja e tij kishte një fillim të ngadaltë. Kina arriti vetëm milionat e saj të para në 27 Mars – dy javë më vonë se SH.B.A. Por ritmi u rrit ndjeshëm në maj, me më shumë se 500 milion të shtëna të dhëna muajin e kaluar, sipas të dhënave nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës.

Vetëm të martën, ajo administroi më shumë se 20 milion doza. Me atë ritëm, ka të ngjarë të tejkalojë 1 miliard doza këtë fundjavë.
Vaksinimi i një vendi me 1.4 miliardë njerëz kundër Covid-19 është një ndërmarrje masive. Për shkak të kontrollit të suksesshëm të koronavirusit nga Kina, shumë banorë fillimisht panë pak urgjencë për t’u vaksinuar. Një histori e skandaleve të sigurisë që përfshijnë vaksinat shtëpiake gjithashtu kontribuan në hezitimin e publikut.

Por disa shpërthime të fundit lokale, përfshirë krahinat veriore Anhui dhe Liaoning dhe Guangdong në jug, kanë nxitur frikën e infeksionit, duke shkaktuar një nxitim për t’u vaksinuar në rajonet e prekura.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara