Ukraina i bën ftesë për dialog Rusisë

12:03 | 12 Prill 2021

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, ka kërkuar bisedime me presidentin rus Vladimir Putin për të diskutuar në lidhje me konfliktin e përshkallëzuar në Ukrainën lindore por nuk ka marrë ende përgjigje, tha zëdhënësja e tij Iuliia Mendel, raporton “Reuters”.

Rusia kishte grumbulluar më shumë se 40,000 trupa në kufirin lindor të Ukrainës dhe më shumë se 40,000 trupa në Krime, tha Mendel.

Zelenskiy do të drejtohet në Paris për bisedime mbi ndërtimin e trupave ruse dhe konfliktin e përshkallëzuar në Donbas, shtoi ajo.

“Zyra e presidentit, natyrisht, bëri një kërkesë për të folur me Vladimir Putinin. Ne nuk kemi marrë ende një përgjigje dhe shpresojmë shumë që ky të mos jetë një refuzim i dialogut,” tha ajo./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara