Turqia pritet të bëhet me sistemin raketor rus S-400

23:46 | 22 Gusht 2017

Edhe pse është nënshkruar marrëveshja për dërgesën e sistemit antiraketor rus S-400, ajo ende nuk ka hyrë në fuqi, ka thënë drejtori i Rosoboronexport’it.

Në qershor kryetari rus Vladimir Putin ka thënë se Moska është e gatshme t’i dërgojë Turqisë sistemin antiraketor rus S-400, përcjell Al Jazzera.

“Marrëveshja është nënshkruar, por ajo ende nuk ka hyrë në fuqi. Ende po punohet në të, mbeten problemet teknike”, ka thënë drejtori Aleksej Mikhev.

Rusia e Turqia po bisedojnë për marrëveshjen që nga nëntori i vitit 2016 e zyrtarë të lartë nga të dy vendet kanë thënë se “është afër marrëveshja” dhe se është arritur “deri te pika finale e vendosjes”.

Sistemi rus S-400 mund ta rrëzojë fluturaken deri në 400 kilometra largësi në rrezen e veprimit prej 60 kilometrash.

Ajo mund t’i ketë në të njëjtën kohë deri në 36 shënjestra e përdor lloje të ndryshme raketash për shënjestra të ndryshme.