Texasi bëhet shteti i parë i SHBA-së që ka më shumë se një milion raste me Covid-19

18:30 | 8 Nëntor 2020

Teksasi është shteti i parë amerikan në të cilin numri i njerëzve të infektuar me coronavirus tejkaloi një milion.

Në të gjithë vendin, më shumë se 100 mijë raste të reja janë konfirmuar, raporton reuters.

Nëse do të ishte një shtet i veçantë, Texas do të renditej i dhjeti në botë me numrin e përgjithshëm të njerëzve që vuajnë nga COVID-19. Ky shtet federal federal i SHBA-së përbën mbi dhjetë për qind të numrit të përgjithshëm të rasteve me coronavirus, transmeton Telegrafi.

Sipas statistikave të reuters, numri mesatar i infeksioneve të reja në ditë në Teksas javën e kaluar ishte rreth 8,000, më i larti në Shtetet e Bashkuara në periudhën e përmendur, i ndjekur nga Illinois me dy herë më pak raste të reja të raportuara në ditë.

California, e cila konfirmoi më shumë se 600 mijë raste të sëmundjes në muajin gusht, aktualisht nuk është larg Teksasit për sa i përket numrit të të infektuarve dhe të vdekurve. Në këtë vend, mbi 950 mijë raste të reja janë konfirmuar gjatë javës së kaluar, si dhe rreth 30 mijë vdekje si rezultat i sëmundjes.

Shtetet e Bashkuara janë vendi i goditur në botë nga pandemia, me mbi 9.8 milionë raste të konfirmuara dhe më shumë se 230 mijë vdekje.

Shpërndaje në rrjete sociale