Talibanët mohojnë se zëvendëskryeministri i tyre, Mullah Baradar, ka vdekur

12:24 | 14 Shtator 2021

Talibanët kanë mohuar se një nga udhëheqësit e tyre të lartë është vrarë në një shkëmbim zjarri me rivalët, pas zërave për ndarjet e brendshme në lëvizje gati një muaj pas fitores së saj rrufe mbi qeverinë e mbështetur nga Perëndimi në Kabul.

Sulail Shaheen, një zëdhënës i talebanëve, tha se Mullah Abdul Ghani Baradar, ish -kreu i zyrës politike të talebanëve i cili u emërua zëvendëskryeministër javën e kaluar, lëshoi një mesazh zanor duke hedhur poshtë pretendimet se ai ishte vrarë ose plagosur në një përleshje.

“Ai thotë se janë gënjeshtra dhe krejtësisht të pabaza,” tha Shaheen në një mesazh në Twitter, transmeton arbresh.info.

Talibanët gjithashtu publikuan video pamje që supozohet se tregojnë Baradarin në takimet në qytetin jugor të Kandahar. Reuters nuk mund të verifikojë menjëherë pamjet.

Mohimet vijnë pas ditëve të thashethemeve se përkrahësit e Baradar ishin përplasur me ata të Sirajuddin Haqqani, kreu i rrjetit Haqqani që është i vendosur pranë kufirit me Pakistanin dhe u fajësua për disa nga sulmet më të këqija vetëvrasëse të luftës.

Thashethemet pasojnë spekulimet mbi rivalitetet e mundshme midis komandantëve ushtarakë si Haqqani dhe udhëheqësve nga zyra politike në Doha si Baradar, të cilët udhëhoqën përpjekjet diplomatike për të arritur një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara.

Talibanët i kanë mohuar vazhdimisht spekulimet mbi ndarjet e brendshme.

Baradar, dikur i parë si kreu i mundshëm i një qeverie talebane, nuk ishte parë në publik për një kohë të gjatë dhe nuk ishte pjesë e delegacionit ministror që u takua me ministrin e jashtëm të Katarit Sheik Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani të dielën në Kabul.

Udhëheqësi suprem i lëvizjes, Mullah Haibatullah Akhundzada, gjithashtu nuk është parë në publik që kur talebanët pushtuan Kabulin më 15 gusht, megjithëse ai lëshoi ​​një deklaratë publike kur u formua qeveria e re javën e kaluar.

Spekulimet mbi udhëheqësit talebanë janë ushqyer nga rrethanat që lidhen me vdekjen e themeluesit të lëvizjes, Mullah Omar, e cila u bë publike vetëm në vitin 2015 dy vjet pasi ndodhi, duke shkaktuar akuza të ashpra midis udhëheqjes./reuters/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara